Téma v médiích

Záznam z diskuzního semináře, Český rozhlas Plus, 8. 1. 2019

Diskutují Tomáš Hodek, předseda spolku Ekodomov, manažer kampaně Vodaprokazdeho.cz a Martin Pýcha, předseda zemědělského svazu ČR

Otevřený dopis:                        V Praze dne 8. 1. 2019

Ing. Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR

Vážený pane Pýcho,
dnes jste mne v ranním rozhovoru na ČRo Plus opakovaně veřejně obvinil ze lži. Vyzývám Vás proto, abyste do týdne doložil, jaké moje tvrzení a v čem je lživé. Pokud se tak nestane, žádám, abyste se za své výroky neprodleně veřejně omluvil. Zároveň přijímám nabídku osobního setkání a očekávám nabídku termínů možné schůzky.

Děkuji.
S úctou Tomáš Hodek, předseda spolku Ekodomov
a manažer kampaně Vodaprokazdeho.cz

 

Zveřejnění závěru ze společné schůzky Tomáše Hodka a Martina Pýchy konané v sídle Zemědělského svazu dne 11. 1. 2019.

Tomáš Hodek přijal omluvu a vysvětlení Martina Pýchy, který reagoval na transparentnost procesu nastavování dotací, zatímco Tomáš Hodek hovořil o netransparentní komunikaci při ochraně půdy. Erozí je potenciálně ohroženo 54 % půdy. Do 31. 12. 2018 však bylo sankčně s dopadem na dotace chráněno jen 11 %, od 1. 1. 2019 je to 25 %. U zbývajících 29 % ohrožené půdy je ochrana stále jen na uvážení zemědělců. Shodli se, že nejvyšší prioritu má návrat organické hmoty do půdy a je nutné k tomu využít systém nastavení dotací, který rozhoduje o chování zemědělců. Do konce ledna 2019 proto Zemědělský svaz připraví návrhy ke společnému prohlášení odborníků, aby mohli společně prosazovat nastavení dotací motivující zemědělce ke zvyšování podílu organické hmoty v půdě.